Радио под наем
Чувал ли си, любезни читателю, за Наутел?
Чувал ли си, любезни читателю, за Наутел? Едва ли. Пък не ти е и работа да се ослушваш за базирана в Нова Скоция компания, макар това и да ни засяга покрай нашето занимание. Една компания, която произвежда радиопредаватели – не са много такива в света, този занаят е пипкав, няма много пазар, или по скоро е епизодичен. В Щатите такива компании се броят на пръстите на едната ръка.
Преди няколко дни президентът и главен изпълнителен директор (СЕО) на Наутел Питър Конлън се похвали, че след едно „изключително съревнование” е спечелил многомилионна поръчка за 133 /сто тридесет и три, няма грешка/ FM предавателя за турския обществен оператор Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT). Този оператор разпространява и излъчва пет регионални и четири национални радио мрежи, какти и ориентиран към туристите канал. Освен чрез радио, програмите на ТРТ са достъпни и чрез Интернет, сателит и кабел.
Та тия 133 предавателя ще бъдат с мощност между 1 и 20 kW. Дистанционния контрол ще позволи на TRT да менажира всички сайтове от оперативен център край Анкара, без да има нужда от обслужващ персонал. Тук трябва да споменем, че по-рано тази година Наутел спечели поръчка за около петдесетина средновълнови предавателя (AM и DRM) с мощност 300 kW всеки от тях за модернизиране на MW мрежата на Турция.
И сега нека си дойдем на думата. Ако си пътувал или живееш, любезни, край морето, или на юг от Балкана, несъмнено ти е направило впечатление обилието на турски и гръцки предаватели на скалата на FM. Само спомен са времената, когато съществуваха международни съглашения за избягване на трансграничните радиосмущения. Сега никой не си и прави труда, поне от кумова срама, да избяга поне малко настрани от българските честоти. Ако се спускате към Слънчев бряг, на един от завоите пред вас ще се изправи импозантната кула на Еделвайс. На една ръка разстояние. Там има предавател, излъчващ Хоризонт на честота 102,5 MHz с мощност 20 kW. Вие гледате кулата, а-ха да я докоснете, но от радиоприемника ви се чува турски говор. Прекъсван от ориенталски трели. И си представете, че голяма част от тези новозакупени от Наутел предаватели ще започнат да излъчват в посока на България. На половината от българската територия няма да може да се слуша българско радио. О, спи ли СЕМ, о СЕМ не види ли? А КРС?
Опитите на българските технически служби за осигуряване на чист и несмутен сигнал за населението, населяващо поразените райони са епизодични и доста непохватни. Преди пет – шест години бе пусната в действие станцията Шейновец, за районите около Ивайловград. И толкова. Сега много се говори за станцията Папия, на северните склонове на Странджа, която щяла да облъчва Тракия на юг от Балкана. Да, но Папия още няма проектиране, какво остава да се построи, та и да действа. Подозирам, че отново ще станем свидетели как ще се монтират някакви 100-ватови ретранслатори и ще се отчете дейност. А турците ще ни облъчват с Наутел. 20 kW.
Но не се заблуждавай, любезни, работата се е вмирисала не от вчера. Българското национално радио (БНР) поиска спирането на половината средновълнови предавателя, заради кризата. Готвят се да поискат и редукция на мощностите в FM обхвата, пак заради кризата. Или заради нещо друго, още не знаем какво е. Скоро няма да имаме действащи предаватели.
Но ще има турски. Ще се чуват прекрасно в България.
Може пък и да кандисат комшиите да ни ги дадат под наем, а?
На майчин език...
Огнян Велков, джуниър